ELEKTRİKLİ ARAÇLAR

Elektrikli Araçlar, maddi açıdan tasarruf sağlamasının yanı sıra sessiz olmaları, sürücü ve yolculara ekstra konfor imkanı sağlamaları açısından son yıllarda diğer araç türlerine göre daha avantajlı hale gelmiştir. NESAN Teknoloji A.Ş. elektrikli araçlar kapsamında elektronik aksamları ile ilgili olarak Ar-Ge çalışmaları yapan, üreten ve pazarlayan bir firmadır.

Günümüz piyasasında kullanılan 4 farklı elektrikli otomobil teknolojisi bulunmaktadır:

  • 1) Hybrid Sistemli (Melez Sistem)
  • 2) Şarj Edilebilir Özellikli Hybrid Sistem (Plug-in Hybrid Sistem)
  • 3) Menzil Arttırıcılı Sistem (Range Extender)
  • 4) Tam Elektrikli Sistem
1) Hybrid Sistemli (Melez) Otomobiller

Melez (hybrid) arabalar hem içten yanmalı hem de elektrikli olmak üzere 2 çeşit motoru birlikte kullanmaktadırlar. Elektrikli olan motorun temel görevi, içten yanmalı motora çalışma esnasında destek olmaktır. Hybrid otomobillerde, elektrikli motoru şarj etmeye yarayan ve pilleri prize takmak suretiyle şarj edebilecek bir sistem bulunmamaktadır. Elektrikli motorun şarj edilmesi, içten yanmalı motor tarafından yapılmaktadır. Bu sisteme ek olarak fren geri dönüşüm sistemi, tekerleklerdeki kinetik enerjiyi, otomobilin frenlemesi sırasında elektrik enerjisine dönüştürerek pillere göndermektedir. Hem elektrikli hem de içten yanmalı motorlar, otomobil modellerine göre değişen şekillerde motorun çekiş gücüne yardımcı olmaktadırlar.

2) Şarj Edilebilir Özellikli Hybrid Sistem (Plug-in Hybrid) Otomobiller

Şarj edilebilir özellikli otomobillerin temel çalışma prensipleri Hybrid sistemlerle benzemektedir fakat daha büyük pillere sahiptir. Büyük boyutlu pillerde fiş tertibatı bulunması sayesinde prize takılarak şarj edilebilmektedirler. Elektrikli motorları hem prizle hem de içten yanmalı motor sayesinde ve bunlara ek olarak fren enerjisinin de geriye kazandırılmasıyla piller şarj edilebilmektedir.

3) Menzil Arttırıcılı Sistem (Range Extender) Otomobiller

Menzil Arttırıcılı Sistemle çalışan otomobillerde de hem elektrik hem de içten yanmalı motorlar bulunmaktadır. Ancak bu sistemde içten yanmalı motor, hiçbir şekilde aracın çekiş sistemine katkıda bulunmamaktadır. Çekiş görevi tamamen elektrik motoru tarafından gerçekleştirilmektedir. İçten yanmalı motorun tek görevi pilleri şarj etmektir. Fren enerjisinin geri kazanılmasıyla ve prize takılmasıyla piller şarj edilmektedir.

4) Tam Elektrikli Sistem Otomobiller

Tam Elektrikli Sistem üzerine kurulu otomobillerde sadece elektrik motoru bulunmaktadır ve çekişi bu motor sağlamaktadır. Sistemin pilleri, prize takılarak şarj edilmektedir. Fren enerjisi de geri kazandırılarak pillerin şarj edilmesine katkı sağlamaktadır.

~~ÜRÜNLERİMİZ~~

Batarya

Elektrikli araçlarda kullanılan en yaygın batarya teknolojileri Kurşun-Asit...

BMS

Batarya yönetim sistemi (BMS) bir veya daha fazla hücreden meydana gelen...